Każda entuzjastka make-upu musi mieć odpowiedni sprzęt. Jakie pędzle do makijażu wybrać na początek, jak ich używać i pielęgnować?
Jakie pędzle do makijażu wybrać na początek?
Wybór odpowiednich pędzli do początku przygody z makijażem jest jedną z najważniejszych czynności. Osoby, które kupują pędzle po raz pierwszy, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na włosie. W wielu sklepach stacjonarnych dostępne są testery, z których można skorzystać, wybierając najlepszy produkt dla siebie. Warto sprawdzić, jakiego rodzaju jest włosie. Dobrze, kiedy jest zbite u nasady, a w zależności od zastosowania, odpowiednio ułożone u góry. Należy także zwrócić uwagę na samą rączkę i to, czy włosie z niej nie wypada, czy jest ergonomiczna, czy odpowiada nam pod względem długości i materiału.
Materiały, z których robione są pędzle do makijażu
Główna część pędzla, czyli włosie, może powstać z kilku rodzajów materiałów. Jednak najczęstszym podziałem jest ten na włókna naturalne i syntetyczne.
- Włókna naturalne – powstają z sierści kóz, kun, koni, łasić, wielbłądów, a nawet wiewiórek. Pędzle do makijażu zrobione z takiego materiału charakteryzują się wysoką jakością, ale i łatwo się odkształcają oraz ulegają uszkodzeniom. Z wiadomych względów, odradzane są alergikom.
- Włókna syntetyczne – głównymi materiałami, z których powstają są włókna nylonowe, taklonowe i poliestrowe. Gotowy produkt zrobiony z włókna syntetycznego, zazwyczaj charakteryzuje się trwałością, jest często bardziej miękki niż ten zrobiony z włókna naturalnego i cechuje się większymi możliwościami producenta podczas procesu produkcji. Niektóre z nich mogą jednak uczulać, nawet częściej niż te, które pochodzą z futra zwierzęcia.
Zastosowanie pędzli do makijażu
Kiedy już zdecydowaliśmy, jakie pędzle do makijażu wybrać, pora na ich użycie. Jednak nie jest to takie oczywiste, ponieważ każdy z nich ma inne zastosowanie:
- pędzel do podkładu – wyróżnia się od innych tym, że jest zazwyczaj największy ze wszystkich, zbity i ma gęste włosie,
- pędzel do bronzera – jest nieco mniejszy od pędzla do podkładu, zaokrąglony i ma miękkie włosie,
- pędzel do różu – wielkością może przypominać pędzel do bronzera, jednak jest on bardziej miękki i lekko ścięty,
- pędzel do rozświetlacza – może być miękki ze ściętym włosiem lub mieć kształt wachlarza,
- pędzel do pudru – jest duży, a jego włosie jest luźno ułożone,
- pędzle do cieni – zależnie od tego, co chcemy wykonać – są mniejsze, większe, bardziej precyzyjne i puchate, płaskie, ścięte i te, którymi można blendować cienie,
- pędzel do brwi – najlepszy to taki, którego włosie jest mocno zbite i ścięte.
Jak dbać o pędzle do makijażu
O pędzle należy stale dbać. Najlepiej, kiedy są myte po każdorazowej aplikacji kosmetyków, szczególnie tych kremowych. W przeciwnym wypadku, we włosiu rozwiną się bakterie, które dostaną się na naszą twarz przy kolejnym użyciu pędzli. Aby tego uniknąć, pędzle można umyć w specjalnym płynie do tego przeznaczonym, płynie do demakijażu lub mydle, pamiętając, żeby na czas schnięcia, ułożyć poprawnie włosie.