kreatorkaszczescia.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie i lifestyle'u

Moda

Czym są eko ubrania?

Czym są eko ubrania?

Temat globalnego ocieplenia, a także niewyobrażalnie dużego zanieczyszczenia naszej planety, jest chyba najważniejszym problemem do rozwikłania przez obecne i następne pokolenia. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że to przemysł odzieżowy, a w szczególności działania podczas produkcji ubrań, mocno zagrażają przyszłości Ziemi. Czy coś się zmieniło ostatnio w tym temacie? Zdecydowanie tak. Coraz więcej firm modowych zaczyna wdrażać liczne działania proekologiczne, a użycie ekologicznych materiałów do szycia ubrań powoli staje się normą.

Eko ubrania – czym są?

Oczywiście ruch eko mody i eko ubrań dopiero się rozkręca, ale coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że każdy może dołożyć cegiełkę do poprawy funkcjonowania naszej planety. Już nie tylko firmy modowe idą w stronę ekologii, ale i konsumenci coraz częściej wybierają ubrania tego typu, rozumiejąc powagę sytuacji. Bez wątpienia wszyscy musimy zrozumieć, że dotychczasowe działania podczas produkcji ubrań bardzo szkodziły ekologii i były wręcz destrukcyjne. Wydaje się, że nie jest to chwilowy trend i eko ubrania na stałe już zagoszczą w większości sklepów.

Warto na początek zwrócić uwagę, że ubrania przyjazne środowisku to nie tylko te, które zostały wykonane z materiałów ekologicznych, ale również cały ich proces powstawania odbywał się w sposób nieszkodliwy i to na każdym etapie produkcji.

Organiczna bawełna, która jest wykorzystywana do produkcji ubrań ekologicznych, pozyskiwana jest wyłącznie z ekologicznych upraw. Te zaś pozbawione są jakichkolwiek szkodliwych substancji chemicznych. Ekologiczna bawełna rośnie przede wszystkim niewspomagana pestycydami i żadną inną chemią. Bardzo ważny jest sam etap produkcji, na którym to nie wykorzystuje się w ogóle jakichkolwiek barwników. Zaletą ekologicznych materiałów jest to, że są one trwałe i bezpieczne dla skóry, dzięki czemu można się nimi cieszyć przez naprawdę długi czas.

Ubrania i tkaniny ekologiczne – przykłady

Przede wszystkim eko moda to nie tylko ubrania, do których produkcji wykorzystano bawełnę organiczną. Coraz częściej są to także materiały pozyskiwane z przyrody w naturalny sposób. Przykładem są plastikowe butelki PET oraz wiskoza z pulpy drewnianej. Niewątpliwie moda eko to w obecnych czasach całe kolekcje ubrań zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.

Jakiej więc tkaniny używa się do produkcji eko ubrań? Głównie to bawełna organiczna, ekologiczna wiskoza, lyocell, len, a także coraz częściej konopia. Są bezpieczne dla skóry, nie wywołują uczulenia, nie podrażniają i są przede wszystkim miłe w dotyku. Ponadto materiały te są wytrzymałe, nie rozciągają się, a kolory nie blakną.

Jakie ubrania są ekologiczne?

Przede wszystkim należy bardzo dokładnie sprawdzać metki. To na nich znajdziemy skład, a także obowiązkowe oznaczenia certyfikatów. To za ich sprawą bez problemu znajdziemy eko ubrania. Warto jest także sprawdzić w internecie, czy dana marka promuje działania proekologiczne.

Tylko dzięki wspólnemu dążeniu do poprawy naszego środowiska, przyszłość naszych dzieci ma szansę wyglądać lepiej.

Udostępnij