kreatorkaszczescia.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie i lifestyle'u

KobietaZdrowie

Zestaw witamin dla kobiet – jakie witaminy wybrać?

Zestaw witamin dla kobiet – jakie witaminy wybrać?

Zdrowa i zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wśród produktów stanowiących bazę codziennego jadłospisu nie powinno zabraknąć między innymi warzyw i owoców, będących bogatym źródłem witamin i minerałów.

Rola witamin w organizmie

Witaminy i minerały odpowiadają za prawidłowy przebieg kluczowych procesów zachodzących w organizmie człowieka – warto pamiętać o tym, że niedobór witamin może prowadzić do poważnych problemów, objawiających się między innymi przemęczeniem czy ogólnym osłabieniem organizmu.

Witaminy przyczyniają się między innymi do poprawnego rozwoju kości, prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i nerwowego oraz do utrzymania odpowiedniego poziomu koncentracji. Warto pamiętać o tym, że niedobór witamin może prowadzić do gwałtownego obniżenia nastroju oraz zaburzenia funkcji poznawczych.

Zestaw witamin dla kobiet – czyli czego potrzebuje kobiecy organizm

To jakich witamin potrzebuje konkretny organizm uzależnione jest od wielu różnorodnych czynników, do których można zaliczyć między innymi wiek, płeć, tryb życia czy stan zdrowia danej osoby. Dodatkowo w przypadku kobiet zapotrzebowanie na konkretny rodzaj witamin może zależeć między od specyfiki cyklu miesiączkowego, okresu karmienia piersią czy ciąży.

Kobiety powinny dbać o dostarczanie organizmowi witamin o silnym działaniu antyoksydacyjnym – w tej grupie znajdą się między innymi witamina A, C i E. W zbilansowanej i zdrowej diecie dedykowanej paniom nie powinno zabraknąć także wartościowego źródła kwasu foliowego, witaminy B12 oraz witaminy D. Nie można zapominać o tym, że w kobiecym organizmie, oprócz witamin, niezwykle ważną rolę odgrywają także różnego rodzaju minerały takie jak żelazo, magnez czy krzem. Warto pamiętać o tym, że utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza okaże się niezwykle istotne w przypadku kobiet w ciąży czy pań z obfitymi miesiączkami.

Jakie składniki powinny znaleźć się w zestawie witamin dla kobiet?

Kompletny zestaw witamin dla kobiet powinien zawierać między innymi witaminę C, odpowiedzialną za usprawnienie działania układu odpornościowego organizmu. Witamina C pozwoli w ochronie organizmu przed infekcjami, przyczyni się do obniżenia poziomu stresu oraz przyspieszy gojenie się ran. Dodatkowo witamina C, dzięki usprawnieniu procesów związanych z wytwarzaniem kolagenu, stanowi skuteczny sposób na zmarszczki.

Zestaw witamin dla kobiet powinien zostać wzbogacony także o witaminę A, odpowiedzialną za skuteczną neutralizacją szkodliwego wpływu wolnych rodników. Poza tym witamina A przyczynia się także do zachowania sprawności narządu wzroku oraz dba o dobry stan błon śluzowych. Witamina A okaże się także niezwykle pomocna w walce z różnego rodzaju infekcjami górnych dróg oddechowych.

W przypadku pań niezwykle ważną rolę odgrywa także witamina B9, znana również jako kwas foliowy. Warto pamiętać o tym, że składnik ten bierze udział w tworzeniu centralnego układu nerwowego dziecka, o jego odpowiednią suplementację powinny zadbać więc przede wszystkim kobiety planujące ciążę.

Udostępnij