kreatorkaszczescia.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie i lifestyle'u

KobietaLifestyle

Najlepsze filmy o kobietach w historii kinematografii

Najlepsze filmy o kobietach w historii kinematografii

Bez wątpienia najlepsze filmy o kobietach powstają bezustannie od wielu dekad. Nie są to tylko historie o kobietach silnych i wielkich. Często filmy te opowiadają o losach kobiet zahukanych, a także niepotrafiących walczyć o swoje prawa. Wiele obrazów odnosi się do ciągłych przemian społecznych i ogromnych zmian w kwestii praw, jakie nabywały kobiety na przestrzeni wielu lat. W wielu produkcjach przedstawiany jest problem prawa do samostanowienia przez kobiety, które walczą o równouprawnienie z mężczyznami. Warto także wspomnieć, jak wiele filmów ukazało, że kobieta jest tak samo potrzebna w życiu mężczyzny, jak i na odwrót.

Najlepsze filmy o kobietach na przestrzeni lat

„Stalowe magnolie” z 1989 roku to historia przyjaźni sześciu kobiet. Jest to typowa opowieść o życiu, trudnych wyborach, miłości oraz śmierci.

„Thelma i Louisse” to znów historia opowiadająca o dwóch przyjaciółkach, które podczas podróży w góry spotkała ogromna tragedia. Jedna z nich, w obronie drugiej, zabiła napastnika.

Bardzo popularnym filmem lat 90. była produkcja Ridleya Scotta G.I.Jane, opowiadająca o szykanach, jakie w wojsku spotkały bohaterkę ze strony mężczyzn. Obraz ten jest manifestem przeciwko dyskryminacji kobiet w służbach specjalnych.

Innymi filmami, które zapadły w pamięć wielu widzów, a poruszały kwestie kobiet lub kobiety odgrywały w nich ważną role były:
– „Cudzoziemka”
– „Godziny”
– „Czekolada”
– „I Bóg stworzył kobietę”
– „Małe kobietki”

Inspirujące filmy o kobietach

Historie silnych osobowości to zdecydowanie dobry temat na inspirujące filmy. Takich o kobietach było mnóstwo, a upór, dzięki któremu dążyły do celu, pozwalał im z reguły osiągać swoje cele. Wątki biograficzne często stanowiły historie kobiet, które dawały widzom wielu cennych lekcji i to bez względu na płeć. Twórcy filmów o kobietach przedstawiają swoje bohaterki w bardzo szerokim kontekście. Możemy przez to zobaczyć obraz kobiet ograniczanych przez różnego rodzaju konwenanse, a także obarczone nadmiernymi oczekiwaniami społecznymi.

Inspirujące filmy o kobietach przedstawiały często historie samotnych matek, które niejednokrotnie nie posiadając wykształcenia znajdują zatrudnienie w kancelarii adwokackiej lub odnajdują się w polityce i pną się na szczeblach kariery na bardzo wysokie poziomy. Oczywiście ma to miejsce w świecie tak bardzo zdominowanym przez mężczyzn. Jakie więc są najbardziej inspirujące filmy o kobietach? Przede wszystkim „Żelazna dama”, opowiadająca o Margaret Thatcher i jej zmaganiach w polityce. Warte obejrzenia są także takie pozycje, jak: „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Coco Chanel”, „Whitney”, „Tina”, „Wielkie oczy”.

Najważniejsze filmy o kobietach

Wybór najważniejszych filmów o kobietach nie jest prosty. Każdy z nich przedstawia złożone zjawiska i ciężko jest stwierdzić, który jest najistotniejszy. Są produkcje ukazujące walkę o prawa kobiet, o relacje w małżeństwie, o kobiecym uporze i harcie ducha, a także o sile stereotypów, jak film „Pretty Woman”.

Udostępnij